تحریف مکتب امام؛ سبکها و پیامدها
84 بازدید
موضوع: سایر

مورخ جماعت از هرچه بگذرد از تحریف نمی گذرد.-بی بهانه- یادعلامه عسگری گرامی باد که بی شک اگر قرار باشد در میان معاصران از چند نفر به عنوان مجاهدین راه مقابله با تحریف در تاریخ تشیع نام بریم، او از اولین ها خواهد بود. 

نوشته حاضر برخلاف آنچه در عنوان آمده است به چند سبک مهم تحریف مکتب امام و یکی از پیامدهای آن می پردازد. پیش بینی می شود تا وقتی مکتب امام مورد پذیرش همگان است، برخی با نیات متعدد مکتب او را ابزار سیاسی کاری های خود کرده و گفتار و رفتارش را معرکه تفسیر به رای خود نمایند. چندی پیش مقام معظم رهبری فرمود: «عده ای ارکان اساسی آن شخصیت را مجهول گذارده اند یا غلط معنا می کنند و یا به صورت سطحی و انحرافی معنا می کنند...این یک خطر جدی است» البته به ظاهر همه در اینکه اگراندیشه امام تحریف شود ملت سیلی می خورد توافق دارند و به تبعات این حادثه واقفند. زیرا این جمله امام بارها تکرار شده است که «اگر اسلام عزیز و جمهورى اسلامى نوپابه انحراف کشیده شود و سیلى بخورد و به شکست منتهى شود، خداى نخواسته اسلام براى قرن‏ها به طاق نسیان سپرده مى‏ شود»(صحیفه امام، ج18، ص5). از آنجا که عده ای این سخن را جدی نگرفته اند و به تبعات اقدامات خود فکر نکرده اند؛ وظیفه طرفداران مکتب است تا با خونسردی و با قدرت منطق و استدلال، تحریفات را باطل کنند. 

چندی پیش گفته شد «امام هیچوقت به مردم نگفت با حجاب شوید بلکه مردم آن زمان با حجاب شدند(جهان نیوز،21/10/93)». در حالی که بارها گفته و نوشته بود «وصیت من به رییس جمهور بعدی این است که نگذارد آزادی غربی که موجب تباهی دختران و پسران ما می شود رواج یابد. آن تبلیغات و مقالات و سخنرانیها و کتب و مجلاتی که این ها را ترویج می کند وبرخلاف اسلام و عفت عمومی می شود ترویجش حرام است(صحیفه ج21 ص435)» یا «قیام برای این است که چادر از سر زن های عفیف مسلمان برداشته نشود(همان، تقریرات، سال 32)» یا «دروزارتخانه ها نباید معصیت بشود. زن ها بروند ولی با حجاب باشند(همان، بیانات 57/12/15)». جالب آنست که با وجود صد ها سطر از گفته ها و نوشته های امام، در اقدامی ناباورانه اعلام می شود که امام موافق حذف شعار مرگ بر آمریکا بودند(فارس 92/7/14).

 از سخن های تحریف آمیز که بگذریم، نمی شود نگاه منصفانه به مکتب امام داشت و برخی سکوت ها یا سکوت شکستن ها را تحریف ندانست. برای نمونه وقتی توهین به امام تا پاره شدن عکس حضرتش در اجتماعات ادامه یافت و این مطلب رسانه ای شد، برخی ساکت ماندند و وقتی سخنان امام خمینی در مستند شاخص که تنها امام را با سخنان صریحش با موضوع جنایات آمریکا و اسراییل، خیانت گروههای تروریستی نظیر منافقین، وابستگی بهائیت به رژیم صهیونیستی، آمریکایی بودن نهضت آزادی و بنی صدر، ماجرای آیت الله منتظری طرح شد و سکوتی معنا دار حرفها پذیرفته می شد عده ای گفتند که برنامه ای غیر صادقانه و گزینشی است(فارس،88/11/19). سبک دیگر تحریف آنست که تریبون را در ختیار نا اهلان گذاریم، برای نمونه پشت تریبون ایستادند و گفتند: «امام طرفدار جامعه تک‌صدایی و تک‌حزبی بود که با مواضع بعدی گروه‌های خط امام تطابق نداشت. ایده‌های امام فقط برای ایجاد انقلاب مفید بود و ازآن ایده‌ها برای استمرار جمهوری اسلامی نمی‌شود استفاده کرد حکومت دینی در منطق امام، حکومت فقیهان هم نیستورود اعضای دولت موقت و نهضت آزادی به مجلساول نشان از روحیه دموکراتیک امام دارد». ورق زدیم تاریخ معاصر را و سوال برایمان پیش آمد که  چرا وقتی صلاحیت مرحوم مهندس بازرگان در انتخابات متعدد ریاست جمهوریرد شد و امام می‌توانست به این موضوع اعتراض کند، این چنین نکرد؟ یا چرا امام فرموده بود نهضت آزادی نباید رسمیت داشته باشد و باید با قاطعیت با آن برخورد شود؟  یا چرا فرموده بود نهضت آزادی به دنبال وابستگی جدی کشور به آمریکاست؟ ( برای اطلاع بیشتر از سخنان یاد شده، رک: کیهان، 11/12/93). امروزه سبک های تحریف بسیار متنوع است. چنانچه عده ای خود را منسوب می کنند یا برخی به داستانسرایی و خاطره گویی رو می آورند. با این حال به سبکی که در سخن مقام معظم رهبری مقدم شد کمتر توجه می شود؛ و آن اینکه عده ای ابعاد مهم شخصیت امام را مجهول باقی گذاشته و گویی تلاش می کنند تا به فراموشی سپرده شود. به نظر می رسد مهمترین راه برخورد با این نوع سبک تحریف، اعلام صریح مواضعی است که دارد به یمن تلاش برخی به پشت پرده ها می رود. اقدامی که مقام معظم رهبری خود آن را به تصویر کشید. مرزبندی با اسلام متحجر و سکولار، عدم اعتماد به قدرتهای مستکبر جهان و اعتقاد به اراده و نیروی مردمی، از جمله اصول مکتب امام بود که ایشان با توجه به شرایط روز بر آن تاکید نمودند.

در پایان گریزی باید زد به عاقبت بی توجهی به تحریف امام. یک سایت صهیونیستی خواست تا اعتراض به نظام با نقد افکار امام  و شکستن تقدس وی شروع شود و در خواهشی اندوهناک پیغام داد: «آغازگر حرکتی باشید که شاید بعد از شما در تاریخ سیاست کثیف ایران نهادینه گردد(جهان نیوز 23/12/88)».